19 grudnia o godzinie 20.00 przed ekranami komputerów zebrała się grupa prawie 90 osób (w tym także zamieszkałych za granicą – w Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych) chcących uczestniczyć w prelekcji on-line wygłoszonej przez ks. dr. Krzysztofa Naporę. Po raz pierwszy w Polsce, a być może i na świecie, użyto tak nowoczesnego narzędzia. To historyczny moment dla naszego Duszpasterstwa – stwierdził koordynator ks. Grzegorz Piątek SCJ.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców „Talent” stara się opracować metody, które pozwolą na docieranie ze Słowem Bożym do jak największej grupy osób oraz zastosowanie, jak mówił Jan Paweł II – nowych metod, nowego zapału, nowego entuzjazmu w misji Kościoła, która jest zawsze ta sama. Nic nie zastąpi spotkania z Bogiem w sakramentach, ani z drugim człowiekiem, na przykład przy okazji organizowanych przez Duszpasterstwo spotkaniach i rekolekcjach. A jednak spotkanie on – line może zainspirować do ciekawych przemyśleń. Na dzisiejszym spotkaniu chcieliśmy spojrzeć na kryzys nie jak ekonomiści, ale jak ludzie wiary. Biblista, ks. dr Krzysztof Napora SCJ ukazał nam, że kryzys (ten szeroko rozumiany), to nic nadzwyczajnego. Sytuacja trudna jest dla nas wyzwaniem, a jednocześnie zachęca nas do większego zaufania Bogu.

Równie ważnym zadaniem jest upowszechnianie Ewangelii w ten sposób, aby utożsamiała się z nią jak największa grupa osób. Internet i jego narzędzia, w tym zastosowana w poniedziałek konferencja on-line, umożliwiają to. Przełamujemy bariery przestrzeni. W tym spotkaniu wzięli udział także ci, którzy nigdy nie uczestniczyli w spotkaniu Duszpasterstwa Przedsiębiorców. Bo albo mieli za daleko, lub brakowało czasu. A może się bali? Być może zachęci ich to do przybycia na przykład na organizowane przez nas spotkania rekolekcyjne.

Jak zaakceptować trudy i przeciwności, które nas spotykają? Czy są one karą za grzechy? Co ma wspólnego Unia Europejska z Wieżą Babel? Czy Noe płakał wychodząc z Arki i widząc ogrom kataklizmu? Z tymi oraz innymi pytaniami musiał zmierzyć się ks. dr Krzysztof Napora. Każdy ze słuchaczy miał również, na bieżąco, możliwość zadawania pytań i dyskusji na czacie.