
TEMAT MIESIĄCA
OJCIEC SUKCESU
Bóg — Adam
Sukces|ja. W firmie Ojca to temat spotkań w 2023 roku. Sięgniemy do Starego Testamentu, bohaterów biblijnych mniej znanych, przeanalizujemy na ich relacje. W styczniu temat Bóg — Adam. Ojciec sukcesu. Myślimy o sobie, że jesteśmy zarządcami Bożego majątku. A może trzeba zacząć od tego, że jesteśmy Jego dziećmi i tak jak mówi do brata syna marnotrawnego: „wszystko moje do ciebie należy”, dziś chce nam uświadomić, że jesteśmy pracownikami „Jego firmy”.

Program rozwoju
Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania, które mają prowadzić uczniów Chrystusa do osiągnięcia nowego życia.

TEMAT MIESIĄCA
OJCIEC SUKCESU
Bóg — Adam
Sukces|ja. W firmie Ojca to temat spotkań w 2023 roku. Sięgniemy do Starego Testamentu, bohaterów biblijnych mniej znanych, przeanalizujemy na ich relacje. W styczniu temat Bóg — Adam. Ojciec sukcesu. Myślimy o sobie, że jesteśmy zarządcami Bożego majątku. A może trzeba zacząć od tego, że jesteśmy Jego dziećmi i tak jak mówi do brata syna marnotrawnego: „wszystko moje do ciebie należy”, dziś chce nam uświadomić, że jesteśmy pracownikami „Jego firmy”.
Boże Duchu Święty,
z Twojego polecenia Objawienie
zostało spisane dla nas ludzi.
Oświeć mój rozum i napełnij moje serce,
abym przy tym czytaniu
dobrze zrozumiał Twoją prawdę
i abym nauczył się goręcej Cię kochać,
wierniej Ci służyć.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Przeczytaj: → Księga Rodzaju rozdział 1
Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.
Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę.
Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: „Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi”. I rzekł Bóg: „Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem. A dla wszelkiego zwierzęcia polnego i dla wszelkiego ptactwa w powietrzu, i dla wszystkiego, co się porusza po ziemi i ma w sobie pierwiastek życia, będzie pokarmem wszelka trawa zielona”. I stało się tak. A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre. 1,1.27–31
Zaczynać trzeba od początku, fundamentalnych pytań „kim jestem?” i „po co żyję?”.
1. Kim jest człowiek?
Pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju tłumaczą świat, a zatem jego powstanie i miejsce człowieka. Nie jest to opis naukowy, lecz ukazanie relacji jakie łączą świat ze Stwórcą.
Często używamy sformułowania, że człowiek z woli Boga staje się zarządcą powierzonego mu dobra. Wynika on z Bożego nakazu: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. W Nowym Testamencie myśl tę odnajdujemy we fragmentach dotyczących zarządców, z tym najbardziej znanym – przypowieścią o talentach.
Rozpoczynając nowy program zatytułowany Sukces|ja. W firmie Ojca chcemy nieco głębiej spojrzeć na relację Bóg – człowiek. Nie „zarządca”, lecz „dziecko Boże”. Świat to „firma Ojca”, w którą nas wprowadza, w której powierza nam odpowiedzialność, a w końcu zapewnia – jak syna w przypowieści – „wszystko moje do ciebie należy” Łk 15,31.
2. Pismo Święte o stworzeniu świata i człowieka
Opisy stworzenia dały początek wielkiej dyskusji między nauką a wiarą, jednak w rzeczywistości nie mają one na celu przedstawienia naukowej teorii powstania świata czy człowieka. Nie bez powodu bohater Księgi Rodzaju nie posiada imienia własnego, lecz po hebrajsku nazwany jest ha-«adam, czyli „człowiek”. Reprezentuje każdego człowieka, który ukazany jest w swych fundamentalnych relacjach: z sobą samym, z innymi ludźmi, ze światem, z Bogiem. Bardziej niż na pytania: „co?”, „kiedy?”, „jak?” w odniesieniu do kosmosu i człowieka, rozdziały te odpowiadają na życiowe: „dlaczego?”, na pytania z dziedziny etyki, filozofii i teologii.
3. Główne myśli teologiczne opisów stworzenia
A. Kategoria „daru” – Bóg jest Stwórcą, jest to dar Jego wolności. To, co tworzy Bóg, jest dobre.
B. Stworzony człowiek jest „obrazem” Boga:
- rozumność, czyli zdolność i obowiązek poznania i zrozumienia świata stworzonego
- wolność, która wyraża zdolność i obowiązek decydowania, oraz odpowiedzialność za decyzje
- bycie przewodnikiem („czyńcie sobie ziemię poddaną”) – jednak ta pozycja nie ma charakteru absolutnego, bo pod zwierzchnictwem Boga (bycie zarządcą)
zdolność do działania zgodnie z obrazem, który osoba nosi w sobie, czyli naśladowanie Boga - Bóg, tworząc człowieka osobą, uzdalnia go do kontaktu z samym sobą
- świętość ludzkiego życia.
C. Łącząc stworzony świat (dar) oraz człowieka (zarządca) możemy mówić o zadaniu, powołaniu, misji… Z tego wynika „wyjątkowość” człowieka, który jest powołany do tworzenia, przekształcania świata.
Do czego wybiera mnie Bóg?
- Bóg zaprasza człowieka do wielkich dzieł. Opowiedz innym o wielkości swego powołania.
- Przedstaw się innym, czyli opowiedz im, w jaki sposób „czynisz sobie ziemię poddaną” i w jaki sposób zmieniasz świat na lepsze?
- Jaka jest dziś misja katolickich przedsiębiorców wobec świata?
Opis stworzenia człowieka to opis… sukcesji. W takim kluczu chcemy odczytać tegoroczny program. Bóg stwarza świat i powierza go człowiekowi. Na kartach Starego Testamentu odkrywamy historię tej złożonej relacji: Boga dającego wolność oraz człowieka, który tak często wybiera niewierność. Choć naród wybrany łamie przymierze, Bóg jest cierpliwy w swojej wierności. Wydaje się, że Bóg chce prowadzić naszą świadomość od „zarządcy”, czyli pracownika w cudzym ogrodzie, do poczucia bycia „dzieckiem Bożym”.
Udana sukcesja zaczyna się… w głowie nestora. W świadomości własnej roli, w stosunku do potencjalnych sukcesorów. Konieczne jest uświadomienie sobie swoich oczekiwań i odniesienie ich nie tylko do możliwości, lecz także i chęci sukcesorów. Dlatego zanim przejdziemy do badania różnych aspektów sukcesji, tak ważne jest odkrycie swojej roli. Sukcesja w literaturze przedmiotu traktowana jest jedynie jako wyzwanie z obszaru zarządzania, trudny proces, który trzeba właściwie przeprowadzić.
Czytając opis, gdy Ojciec powierza świat swoim dzieciom, warto na sukcesję popatrzeć w perspektywie zaproszenia dzieci do współuczestnictwa w wielkim dziele. Tylko wtedy sukcesja będzie udana, gdy dzieci będą miały świadomość, że zostały zaproszone do uczestnictwa w czymś wielkim (taka narracja jest obecna w zagranicznych firmach rodzinnych przekazywanych od pokoleń, traktowanych jako wspaniałe dziedzictwo). W ten sposób wracamy do „głowy nestora” i tego, w jaki sposób on traktuje firmę.
- Fragmenty Pisma Świętego z wersji internetowej Biblii Tysiąclecia → biblia.deon.pl
Kontekst opracowano na podstawie następujących pozycji:
- Giacomo Perego, Przewodnik po świecie Biblii, Częstochowa 2001
- Papieska Komisja Biblijna, Biblia a moralność, Kielce 2009
- → F. Jabłoński, Tymoteusz wzorem ucznia-misjonarza, Biblica et Patristica Thoruniensia, 9 (2016) 1: 11–26
- → Dlaczego większość firm rodzinnych upada po trzecim pokoleniu?
- → Anna Bielak Dworska, Odpowiedzialni od pokoleń, czyli jak firmy rodzinne zmieniają świat
- → A. Lewandowska, Firma rodzinna to przede wszystkim trwałość. Niestety niewielu przedsiębiorców myśli w ten sposób

Program rozwoju
Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania, które mają prowadzić uczniów Chrystusa do osiągnięcia nowego życia.