Sprawdź miasta i terminy

Program rozwoju

Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania.

Sprawdź miasta i terminy

Materiały PDF do pobrania

TEMAT MIESIĄCA

Przywództwo,

czyli sukces zaangażowania zespołu

Mt 25,14: Przekazał im swój majątek

Właściciel majątku ukazany w przypowieści nie boi się zaangażować do współpracy doświadczonych ludzi. Znał ich charakter, zdolności i doświadczenie. Po powrocie z podróży podsumowuje efekty pracy powołanego zespołu. Przywództwo pozwala rozwijać talenty zarówno przywódcy, jak i zespołowi. Pomnożone talenty umożliwiają przedsiębiorcy obficiej owocować dobrymi produktami i czynami.

Modlitwa

Boże Duchu Święty,
z Twojego polecenia Objawienie
zostało spisane dla nas ludzi.
Oświeć mój rozum i napełnij moje serce,
abym przy tym czytaniu
dobrze zrozumiał Twoją prawdę
i abym nauczył się goręcej Cię kochać,
wierniej Ci służyć.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

I. Medytacja nad słowem Bożym

Ewangelia wg św. Mateusza 16,13-26

Gdy Jezus przyszedł w okolice Cezarei Filipowej, pytał swych uczniów: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” A oni odpowiedzieli: „Jedni za Jana Chrzciciela, inni za Eliasza, jeszcze inni za Jeremiasza albo za jednego z proroków”. Jezus zapytał ich: „A wy za kogo Mnie uważacie?” Odpowiedział Szymon Piotr: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego”. Na to Jezus mu rzekł: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew, lecz Ojciec mój, który jest w niebie. Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”. Wtedy surowo zabronił uczniom, aby nikomu nie mówili, że On jest Mesjaszem.

Odtąd zaczął Jezus wskazywać swoim uczniom na to, że musi iść do Jerozolimy i wiele cierpieć od starszych i arcykapłanów, i uczonych w Piśmie; że będzie zabity i trzeciego dnia zmartwychwstanie. A Piotr wziął Go na bok i począł robić Mu wyrzuty: „Panie, niech Cię Bóg broni! Nie przyjdzie to nigdy na Ciebie”. Lecz On odwrócił się i rzekł do Piotra: „Zejdź Mi z oczu, szatanie! Jesteś Mi zawadą, bo myślisz nie na sposób Boży, lecz na ludzki”.

Wtedy Jezus rzekł do swoich uczniów: „Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje. Bo kto chce zachować swoje życie, straci je; a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Cóż bowiem za korzyść odniesie człowiek, choćby cały świat zyskał, a na swej duszy szkodę poniósł? Albo co da człowiek w zamian za swoją duszę?”

II. Dzielenie się słowem

  • Kilka minut refleksji.
  • Podziel się z innymi tym, co Bóg w tym tekście mówi do Ciebie.

III. Analiza, temat spotkania

Przywództwo służebne najtrudniejszym zadaniem człowieka

Ze Słownika Języka Polskiego PWN:
lider, leader – potocznie: osoba przewodząca innym; dowódca, przywódca, wódz
przywódca – osoba przewodząca innym; dowódca; wódz

1. Prawdziwy przywódca buduje zespół, cały swój czas poświęca wartościom, w które wierzy, oddaje życie za te wartości, doświadcza samotności.

Prawdziwy przywódca buduje zespół, cały swój czas poświęca wartościom, w które wierzy, oddaje życie za te wartości, doświadcza samotności.

Przywództwo w duchu służby różni się od autorytarnego sprawowania władzy, jakże rozpowszechnionego w organizacjach biznesowych. Odróżnia ono dyrektorów chrześcijańskich i środowiska pracy, które tacy ludzie starają się rozwijać. Poprzez takie właśnie wypełnianie swoich obowiązków zawodowych, rozwijanie prawdziwego przywództwa służebnego chętnie dzielą się swoimi umiejętnościami i kompetencjami. Poprzez – w przenośni – „obmywanie stóp swoich współpracowników” liderzy biznesu pełniej realizują swoje szlachetne powołanie. Papieska Rada Iustita et Pax, Powołanie lidera biznesu. Refleksja, 2012, pkt 13

2. Przywódca buduje zespół

Skuteczni, nowocześni szefowie, nie powinni pchać ludzi przed sobą, ale umieć sprawić, by ci chcieli podążyć za nimi, dzieląc się umiejętnościami. Wśród 10 uniwersalnych przykazań dla współczesnych menedżerów wymienia się szacunek dla innych oraz „mentalność dostatku”, która odzwierciedla zasadę, że miarą wartości menedżera są nie tylko jego własne osiągnięcia, ale także jego ludzi. (Wojciech Szewczykowski)

Siła zespołu tkwi w bogactwie różnorodności kompetencji i doświadczeniach jego członków.

3. Lider musi być elastyczny

Zmienność regulacji prawnych, turbulentne otoczenie, przemiany społeczne i gospodarcze, transformacja cyfrowa, wszechobecna globalizacja zmieniają rzeczywistość biznesową każdego dnia. Wielokulturowość zespołów pracowniczych, pojawiające się ogólnoświatowe kryzysy społeczne, gospodarcze, finansowe stawiają lidera w obliczu wyzwań, dla których nie ma gotowych, wypracowanych strategii działania. Wojny, terroryzm oraz związane z nimi kryzysy emigracyjne, zagrożenia epidemiczne mogą skutkować utratą poczucia bezpieczeństwa i pojawianiem się kryzysów egzystencjalnych. Różnice pokoleniowe i wynikające z nich rozbieżne systemy wartości dodają do wyzwań liderów dodatkowy obszar, któremu muszą stawić czoła. Złożoność i duża dynamika zmienności sytuacji przywódczych wymusza na liderach dużą elastyczność sposobów działania i wykazania się zwinnością w stosowaniu zróżnicowanych modeli przywództwa, adekwatnych do pojawiających się czynników sytuacyjnych 2).

4. Mięśnie, umysł, serce

Aby kształcić ludzi, którzy sprostają wyzwaniom XXI wieku należy położyć nacisk na kluczowe kompetencje, na syntetyzowanie i analizowanie informacji, oraz umiejętność krytycznego spojrzenia już podczas procesu edukacji uniwersyteckiej.„ W przeszłości w pracy liczyły się mięś nie, teraz liczy się umysł, w przyszłości liczyć się będzie serce” 3).

5. Szybka ocena zdolności przywódczych

Ocena przywództwa to spojrzenie na wyniki zespołu prowadzonego przez lidera, czyli spojrzenie na zdolności przywódcy do zarządzania. Zły szef to jeden z kluczowych powodów odchodzenia fachowców z pracy. Z kolei dobry potrafi sprawić, że jego zespół przenosi góry. Łatwiej przeprowadzić weryfikację zdolności przywódczych w niepewnych czasach.

6. Cechy przywódcy/lidera

  • entuzjazm, integralność , wytrzymałość , uczciwość , ciepło, życzliwość , pewność siebie4;
  • znakomity słuchacz, zachęcający, komunikatywny, odważny, z poczuciem humoru, współodczuwający, zdecydowany, odpowiedzialny, skromny, dzielący się władzą5.

7. Działania przywódcze, kluczowe obszary przywódcy/lidera

  • Trzy najważniejsze obszary, w ramach których każdy przywódca powinien podejmować działania:
    • związane z zadaniem;
    • związane z potrzebami grupy;
    • związane z potrzebami jednostek. 6
  • 16 obszarów pogrupowanych na 4 kluczowe strony przywództwa:
    • Ludzka strona przywództwa: inteligencja emocjonalna, odpowiedzialność , szacunek, zaufanie.
    • Techniczna strona przywództwa: nowe media, zarządzanie innowacją, zarządzanie danymi, bezpieczeństwo.
    • Strategiczna strona przywództwa: planowanie i organizacja, realizacja celów, zarządzanie zmianą, zarządzanie wiedzą.
    • Operacyjna strona przywództwa: strategia, partnerstwo, globalne spojrzenie, podejmowanie decyzji. 7

8. Wyzwania liderów XXI wieku

  • Tempo zmian wymaga, aby liderzy ściślej ze sobą współpracowali, aby być wstanie wymyślić zintegrowane rozwiązania w szybko zmieniającym się środowisku.
  • Zmiany demograficzne oraz zmieniające się oczekiwania pracowników, zwłaszcza pokolenia milenialsów, stawiają organizacje przed wyzwaniem, aby skupiać się nie tylko na zyskach, ale również na głębszym celu ich działania.
  • Tempo zmian wymaga od organizacji, aby nadawać sens, przewodzić, zwiększać swoje możliwości, aby osiągać i przekraczać cele finansowe.
  • Zmieniające się oczekiwania klientów skłaniają organizacje do tworzenia czysto ludzkich doświadczeń, które kreują swojego rodzaju osobiste połączenie z klientem poza produktem czy marką.
  • Ciągły napływ nowych technologii oznacza, że organizacje muszą mieć możliwość działać i przewodzić w środowisku ciągłych innowacji tam, gdzie jutro jest niepewne.
  • Szybkie tempo zmian w różnych branżach zmusza organizacje do innowacji i nieustannej poprawy działań.
  • Zmiany wymuszają na organizacjach, aby docierały do bardziej zróżnicowanego grona pracowników, wspierały rozwój i uczenie się przez całe życie oraz sens wykonywanej pracy.
  • Napływ nowych technologii wymaga, aby liderzy byli na bieżą co z nową technologią, niezależnie od ich aktualnej pozycji.
  • Zmieniające się oczekiwania klientów wymuszają większą koncentrację na kwestiach ryzyka i jakości, a każdy nawet najmniejszy problem może istotnie obniżyć wartość marki organizacji 8

9. Doświadczenia przywódców

  • doświadczenie własnego ograniczenia oraz braku panowania nad rzeczywistością;
  • spotkania z ludźmi (kontakty z nimi winny być jego żywiołem);
  • miłość do powierzonych mu ludzi;
  • samotność. 9

Przypisy

  1. Papieska Rada Iustita et Pax, Powołanie lidera biznesu. Refleksja, 2012, pkt 13, s. 18.
  2. B. Grześ, Kluczowe kompetencje liderów w organizacjach XXI wieku, WSB Warszawa, „Management
    and Quality” 2022, nr 4.
  3. B. Grześ, 2019 Deloitte Global Human Capital Trends, „Management and Quality” 2022, nr 4.
  4. J. Adair, How to Grow Leaders: The Seven Key Principles of Effective Development, London 2009.
  5. D. Goleman, Inteligencja społeczna, Poznań 2007, s. 332.
  6. J. Adair, How to Grow Leaders: The Seven Key Principles of Effective Development, dz. cyt.
  7. B. Grześ, Kluczowe kompetencje liderów w organizacjach XXI wieku, dz. cyt.
  8. B. Grześ, 2019 Deloitte Global Human Capital Trends, dz. cyt.
  9. o. W. Zatorski, Lider – podstawy duchowości lidera, Etyka i duchowość pracodawcy XXI wieku

IV. Dyskusja

  1. Jakie trzy cechy u przywódcy uważasz za najważniejsze w swojej firmie i dlaczego?
  2. Czy najważniejsze cechy lidera to talenty wrodzone czy też mogą być wyuczone, wypracowane? Czy jakieś cechy znajdujesz aktualnie w sobie?
  3. Jakie kompetencje i doświadczenie zespołu są istotne w Twojej firmie?
  4. Czy udało Ci się zbudować zespół współpracowników, który ma bogactwo kompetencyjne i doświadczeniowe?

V. Rozwój osobisty

  1. Przeczytaj Mądrość Syracha: Należy mądrze przewidywać (18,19-29), Opanowanie siebie samego (18,30-33)
  2. Przeczytaj Psalmy: Ps 5 Modlitwa poranna o utrzymanie się na drodze Bożej, Ps 101 Wzorowy władca, Ps 91 O Bożej opiece
    • Jakie cechy dobrego przywódcy już posiadam (talenty i wypracowane), a jakie muszę jeszcze wypracować?
    • Ja służę innym czy inni mi służą?
    • Doskonalenie siebie, dbanie o siebie (ducha, umysł, ciało) nieustannie, systematycznie. Ćwiczenie się w nieustannej modlitwie, czytanie Pisma Świętego, medytacja, szkolenia biznesowe, sport, hobby, zdrowe odżywianie, sen.

ARKUSZ PRACY DO OSOBISTEGO ROZWOJU

Przygotowany arkusz pracy pomoże w cotygodniowej pracy osobistej.

Pobierz PDF, wydrukuj, wypełnij.

VI. Dobre praktyki w biznesie

  • Inspirować i motywować zespół współpracowników.
  • Zauważać najdrobniejsze sukcesy zespołu i indywidualnych współpracowników.
  • Gdy jest to konieczne, karcić współpracowników, a nawet rozstawać się z nimi.

Książka: PDF do pobrania – formularz zamówienia wersji drukowanej