Ksiądz Dehon i ludzie biznesu – konferencja w Rzymie
W Roku Dehona – 100-lecie śmierci o. Leona Jana Dehona – założyciela Zgromadzenia Księży Sercanów oraz prekursora duszpasterstwa przedsiębiorców odbyła się w Rzymie konferencja poświęcona jego myśli.
Autor: ks. Jakub Bieszczad SCJ
W sobotę, 3 maja 2025 odbyło się w rzymskim domu generalnym Księży Sercanów wyjątkowe spotkanie… W stulecie śmierci o. Leona Jana Dehona, Założyciela Zgromadzenia, w roku świętym, przy okazji ogłoszonego Jubileuszu przedsiębiorców, sercańskie Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców zaproponowało dzień studiów nad myślą społeczną tego francuskiego kapłana. Szczególną okazją jest 125 lecie wygłoszenia ostatniej z Jego konferencji rzymskiej we wrześniu 1900 roku, podczas kongresu III Zakonu św. Franciszka, dając niniejszym okazję nawiązać do jego szczególnego związku z Wiecznym Miastem i niejako wskrzesić po ponad wieku dehoniańskie rzymskie konferencje społeczne.
Dzień rozpoczął się uroczystą Mszą świętą z uroczystości Matki Bożej, Królowej Polski, sprawowanej w kaplicy Kolegium Międzynarodowego przez ks. Leviego dos Anjos Ferreirę, Wikariusza Generalnego Zgromadzenia Księży Najśw. Serca Jezusa. W homilii, ks. Grzegorz Piątek SCJ, moderetor Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreślał postać Maryi, która jest wzorem oddania się Bogu, źródła wszelkiego dobrego działania w Kościele.
O godzinie 10.00 w amfiteatrze ks. Wikariusz rozpoczął konferencję, nawiązując do obchodzonego we Włoszech święta śś. Filipa i Jakuba, przypominając zadanie apostołów, by gromadzić ludzi, zapraszać ich i podprowadzać do Jezusa. Podkreślał zgodność tej idei z tym, czego uczył nas nieodżałowanej pamięci papież Franciszek, o konieczności nadziei dla tych, którzy w sposób szczególny doświadczają odrzucenia i rozpaczy. To serdeczne przyjęcie i głębokie wystąpienie stanowiło wstęp do czterech tematów, które w szczególny sposób zaproponowali członkowie Centrum Studiów Dehoniańskich.
1. Leon Dehon i Leon Harmel. Wiara, dobroć i zaangażowanie społeczne

Ks. mgr José Gregorio Gonzalez Benítez SCJ, student teologii duchowości i specjalista studiów dehoniańskich, wprowadził do lektury postaci trzech Leonów: założyciela sercanów, Leona Harmela, przedsiębiorcy z Warmeriville i papieża Leona XIII, których u końca długiego XIX wieku połączyło wspólne działanie dla dobra robotników. Szczególna dobroć, głęboka wiara i chrześcijańska wrażliwość wszystkich trzech była przykładem dla Kościoła w odpowiadaniu na wyzwania czasu. Krótkiego wystąpienia dopełnił krótki film stworzony przez CDS we współpracy Tele Dehon, który analizował rolę trzech „przyjaciół” podkreślając ich synergię dla dobra bliźnich.
2. Duchowość dehoniańska a społeczne królowanie Serca Jezusowego

Ks. mgr lic. Aloysius Yudistiro Adifitrityassanto SCJ z Indonezji, specjalista teologii duchowości i współpracownik Centrum Studiów, zaprosił uczestników konferencji do poszukiwania źródłem społecznego apostolatu sercańskiego w królowaniu Serca Jezusowego w sercach i społeczeństwie. Podkreślił rolę ofiary złożonej z samego siebie, które znajduje szczególną ikonę w otwartym na krzyżu Sercu, jako podstawy dla chrześcijańskiego porządku miłości, dla której najważniejsza i najpierwsza jest miłość w osobie Jezusa Chrystusa.
3. Bogactwo, ubóstwo, pośledniość (Leon Dehon, „Richesse, pauvreté et médiocrité”, 1899) – refleksja o pieniądzach

Ks. dr Victor de Oliveira Barbosa SCJ z Brazylii, wykładowca Teologii Duchowości na Uniwersytecie Gregoriańskim i koordynator Centrum Studiów Dehoniańskich, zaproponował medytację o roli zysku na podstawie dziełka Założyciela. Bogactwo, pośledniość czy ubóstwo. Wspominając rozgorzałą pod koniec XIX wieku w środowisku franciszkańskim dyskusję o roli ubóstwa w chrześcijańskim poszukiwaniu świętości, przedstawił wizję ks. Dehona o godziwości zamożności, jako darze Boga i owocu uczciwej i owocnej pracy. Wspomniane idee, choć nie przysporzyły o. Dehonowi przyjaciół, niewątpliwie stanowią dziś źródło refleksji dla wszystkich aktywnych na polu ekonomii i biznesu.
4. Zaproszenie do synergii w dziełach i pismach L. J. Dehona. Katolickie formy zrzeszania się jako chrześcijańska odpowiedź na społeczne problemy epoki

Ks. mgr lic. Jakub Bieszczad SCJ, doktorant Historii Kościoła i specjalista Studiów Dehoniańskich, przedstawił zaproszenie ojca Dehona do synergii działania i refleksji, wartości i dążeń, w kluczu synodalnej posługi Kościoła w prowadzeniu na właściwą drogę i do nawracania do relacji. Szczególny moment Historii Kościoła, w którym żył o. Założyciel, dał Kościołowi okazję, by przypomnieć, iż wspólnota to jednocześnie przestrzeń panowania miłości jak i przestrzeń, w której człowiek wzrasta poprzez dialog i solidarność. Choć projekt korporacyjny relacji wewnątrz przedsiębiorstw jest nieco nieaktualny, to pokazuje on wartość i ciągłą niezbędność integracji, solidarności, afirmacji i dialogu.
Obecność w stolicy chrześcijaństwa to okazja szczególna. Dla ojca Dehona, szczególnie zasłuchanego w wezwanie Piotra swych czasów, był to drugi dom, jak podkreślał ks. Grzegorz Piątek SCJ. Odkrywanie śladów obecności trzech Leonów w Wiecznym Mieście poprzez zwiedzanie i pielgrzymkę do grobów apostolskich i świętych relikwii, stanowiło wspaniałe dopełnienie nowej Dehoniańskiej Konferencji Rzymskiej.
Zostaw komentarz