Sprawdź miasta i terminy

Program rozwoju

Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania.

Sprawdź miasta i terminy

Materiały PDF do pobrania

TEMAT MIESIĄCA

Talenty w służbie dobra wspólnego,

czyli rozlicz się z Panem

Mt 25,22: Oto drugie dwa talenty zyskałem

Sługa z przypowieści, który otrzymał dwa talenty nie jest tym najhojniej obdarowanym. Otrzymał mniej niż pierwszy sługa, ale wykorzystał wszystko na miarę swoich możliwości. I on przyniósł stokrotny owoc. Przedsiębiorca jest powołany do wykorzystania danych mu możliwości, aby wzbogacać siebie, rodzinę i społeczność, w której żyje.

Modlitwa

Boże Duchu Święty,
z Twojego polecenia Objawienie
zostało spisane dla nas ludzi.
Oświeć mój rozum i napełnij moje serce,
abym przy tym czytaniu
dobrze zrozumiał Twoją prawdę
i abym nauczył się goręcej Cię kochać,
wierniej Ci służyć.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

I. Medytacja nad słowem Bożym

List do Efezjan 4,1-6

Zachęcam was ja, więzień w Panu, abyście postępowali w sposób godny powołania, jakim zostaliście wezwani, z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój. Jedno jest Ciało i jeden Duch, bo też zostaliście wezwani do jednej nadziei, jaką daje wasze powołanie. Jeden jest Pan, jedna wiara, jeden chrzest. Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich.

Psalm 1,1-6

Szczęśliwy mąż,
który nie idzie za radą występnych,
nie wchodzi na drogę grzeszników
i nie siada w kręgu szyderców,
lecz ma upodobanie w Prawie Pana,
nad Jego Prawem rozmyśla dniem i nocą.
Jest on jak drzewo zasadzone nad płynącą wodą,
które wydaje owoc w swoim czasie,
a liście jego nie więdną;
co uczyni, pomyślnie wypada.
Nie tak z występnymi, nie tak:
są oni jak plewa, którą wiatr rozmiata.
Toteż występni nie ostoją się na sądzie
ani grzesznicy – w zgromadzeniu sprawiedliwych,
bo Pan uznaje drogę sprawiedliwych,
a droga występnych zaginie.

II. Dzielenie się słowem

  • Kilka minut refleksji.
  • Podziel się z innymi tym, co Bóg w tym tekście mówi do Ciebie.

III. Analiza, temat spotkania

1. „Owoce” jako motywy działalności przedsiębiorstw

Ogólnie rzecz biorąc, przedsiębiorstwa działają dla zysku i jest to naturalny aspekt biznesu. „Pieniądze są dobre” – jak często mawia ks. Wojciech Węgrzyniak, autor książki Bogaty katolik, ale jeśli motywem działania jest realizacja osobistego powołania zgodnego z wolą Bożą, a zysk nie będzie nigdy celem samym w sobie. Jak czytamy w Księdze Koheleta 5,9: „Kto kocha się w pieniądzach, pieniądzem się nie nasyci, a kto się kocha w zasobach, ten nie ma w nich pożytku”. Papież Jan Paweł II uważał, że „dążenie do zysku jest dążeniem uprawnionym”, ale „nie powinno być głównym, ani tym bardziej wyłącznym motywem działalności przedsiębiorcy”.

W historii każdego biznesu są okresy obfitowania i okresy kryzysu. Zawsze możemy wołać do Boga słowami Księgi Przysłów: „Nie dawaj mi bogactwa ni nędzy, żyw mnie chlebem niezbędnym, bym syty nie stał się niewiernym (…) lub z biedy nie począł kraść, imię mego Boga znieważać” (Prz 30,8). Kluczowe do „przetrwania” okresów biedy i bogactwa są motywy ludzi biznesu, a szczególnie ich pragnienia, które można zawrzeć w pytaniach:

  • Kiedy myślisz o największych sukcesach firmy, przypomnij sobie, komu je przypisałeś? Na czyją chwałę realizujesz swoje powołanie? Na swoją chwałę czy na chwałę Pana?
  • O czym myślę, gdy pomnażam talenty? Co motywuje mnie do wysiłku? Czy rozwijam i pomnażam talenty dla zdobycia czegoś (uznania, poważania, bycia autorytetem) czy dla dobra wspólnego firmy, rodziny, małej ojczyzny?
  • Na ile misja i cele firmy otworzyły mi przestrzeń do przekraczania siebie? Czy wyznaczając misję i cele firmy spodziewam się owoców na miarę możliwości Boga czy moich własnych?

W dzisiejszej lekturze listu do Efezjan, jak i we fragmencie psalmu znajdujemy wskazówki/drogowskazy, jak postępować, aby przynosić owoc obfity. Zwraca uwagę kontekst, który kładzie akcent na przedsiębiorczość jako jedność celów. Wspólnota ta składa się z wielu członków: pracowników, współpracujących członków rodziny, klientów, dostawców.

„Uczyńcie z waszych przedsiębiorstw prawdziwe wspólnoty ludzkie” – apelował Jan Paweł II, przemawiając do ludzi biznesu. W podsumowaniu encykliki Laborem exercens Jan Paweł II zaznacza, że starano się w niej uwydatnić to wszystko, co w ludzkiej pracy ma krzewić „godność ludzką, wspólnotę braterską i wolność”, a nie tylko „owoce naszej zapobiegliwości”.

Bardzo trafnie rolę przedsiębiorcy we wspólnocie ujął Adam Szromek w książce Zarządzanie ewangeliczne. Autor podkreśla, że przedsiębiorcy mają wspaniałą okazję do wykorzystywania owoców swojego talentu dla zdobywania skarbów w niebie (Mt 6,19-21) nie przez bogacenie się, lecz w kontekście wspólnotowym/społecznym w służbie innych, którzy otrzymali inne talenty. Wzajemna służba, poprzez różnorodność talentów ludzi, czyni wspólnotę pełną prawdziwych skarbów, którymi będzie można rozliczyć się w niebie, „gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się” (Mt6,20).

IV. Dyskusja

Jan Paweł II mówił: „Dobrze ukierunkowany rozwój ekonomiczny sprzyja pokojowemu współżyciu obywateli i pozwala im żyć zgodnie z wymogami ludzkiej godności”.

  1. W jaki sposób dbasz o godność ludzi tworzących wspólnotę Twojej firmy w czasach obfitowania i w czasach kryzysu?
  2. Przypomnij sobie gorsze i lepsze okresy w twojej firmie, patrząc z perspektywy czasu, który z nich przyniósł szczególnie dobre owoce dla waszej wspólnoty? Czy możesz w zgodzie z sobą powtórzyć za Świętym Pawłem: „Umiem cierpieć biedę, umiem i obfitować. Do wszystkich w ogóle warunków jestem zaprawiony: i być sytym, i głód cierpieć, obfitować i doznawać niedostatku. Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” (Flp 4,12-13).
  3. Kogo naśladujesz w drodze do doskonałości chrześcijańskiej na drodze swojego powołania? Podziel się ulubionym cytatem i/lub postacią, która Cię inspiruje?

V. Rozwój osobisty

Wiemy już, jakie są nasze mocne strony, dary i talenty, ale co zrobić ze słabościami? Przecież każdy je ma. W naszej kulturze pełnej skłonności do oceniania siebie i innych wręcz skupiamy się na brakach i niedociągnięciach.

Jednym z największych mitów i przeszkód w rozwoju człowieka jest przekonanie, że przez naukę każdy może stać się kompetentny niemal w każdej dziedzinie oraz że największa przestrzeń do rozwoju każdej osoby to obszar jej słabości. W swojej książce Teraz odkryj swoje silne strony Marcus Buckingham i Donald Clifton udowadniają, że jest dokładnie odwrotnie.

Najlepiej zobrazuje to pewien eksperyment. Wzięła w nim udział grupa osób, która chciała nauczyć się szybkiego czytania. Podzielono ich na dwie grupy – pierwsza czytała średnio 60 słów na minutę, a druga 160 słów na minutę. Żadna z osób nie znała wcześniej metod szybkiego czytania. Po tygodniu nauki zbadano ich wyniki. Pierwsza grupa polepszyła swoją wydajność z 60 do 160 słów na minutę. O ile poprawiła się druga grupa – tych z natury czytających szybciej? Po kursie zaczęli czytać 2100 słów na minutę….

Najlepszym sposobem na zakopanie swoich talentów jest skupianie się na swoich słabych stronach, a przecież nie o to chodzi Panu Bogu.

„Myślenie głównie o brakach zamyka nam drogę do pełnej radości z tego, kim jesteśmy” .

Co jeszcze przeszkadza w rozwijaniu talentów? Są to trzy pokusy człowieka biznesu – w rozdziale o tym właśnie tytule opisuje je niezwykle szczegółowo Adam Szromek w przytaczanej już tu książce. Na potrzeby tego opracowania można je nazwać: władza, która ogranicza ludzką wolność, pycha przejawiająca się w braku zaufania w Boże plany oraz chciwość wszelkich dóbr tego świata, zarówno duchowych, jak i materialnych.

Spójrz teraz szeroko na siebie w kontekście przedsięwzięcia/firmy, którą zarządzasz i odpowiedz na pytania:

  • Sporządź krótkie rozliczenie: po jednej stronie zapisz, co dobrego otrzymałeś/otrzymałaś od Pana, a po drugiej, co Panu oddajesz. Jak myślisz, jaki procent dobra pomnożyłeś/pomnożyłaś?
  • Georges Clemenceau powiedział: „Cmentarze są pełne ludzi niezastąpionych”. Jak często czujesz pokusę bycia kimś wszystkowiedzącym i niezastąpionym? Czy znasz kogoś, kto rzeczywiście takim jest?
  • Przypomnij sobie, czy zdarza Ci się zatracać przy jakiejś pracy tak, że zapominasz o otoczeniu, rodzinie, modlitwie? Czy panujesz nad tym, co szczególnie lubisz robić?
  • „Mieć jest o tyle istotne, o ile wzbogaca twoje być” (Jan Paweł II). W jaki sposób dbasz o rozwój osobisty i duchowy siebie i współpracowników?
  • Legenda Indian o dwóch wilkach: w naszym wnętrzu trwa walka dwóch sił: dobra i zła. Jest to konflikt pomiędzy naszą ciemniejszą (czarny wilk) i jaśniejszą, szlachetniejszą (biały wilk) stroną. Wygrywa ten wilk, którego karmisz. Z tego wniosek, że dobrze jest znać swoje słabości, ale żeby z nimi wygrać, lepiej skupić się na rozwijaniu w sobie tego, co dobre. Tym sposobem zagłodzimy złego wilka, zamiast się z nim szarpać. Dopisz wyrazy opisujące wyrażenia przeciwstawne tak, aby tworzyły pary:
  • Jak ma na imię Twój biały wilk? Jak chcesz go karmić?…

ZADANIE:

Proponujemy pogłębioną refleksję nt. otrzymanych talentów i ich owoców w oparciu o rachunek sumienia św. Ignacego. Ta prosta metoda codziennych praktyk rozeznawania pozwala zachować i rozwijać owoce codzienności. Cały rachunek trwa 15 minut (jak mówią jezuici, jest to „kwadrans szczerości z Bogiem”). Składa się z pięciu pytań, których treść dostosowana została do tematyki naszych rozważań o talentach i owocach.

  1. Dziękować Bogu Panu naszemu za otrzymane talenty i oddać ich owoce. Dziękować znaczy najpierw stawiać Boga na pierwszym miejscu.
  2. Prosić o łaskę poznania pokus zakopania talentu i zmarnowania łask. Przyzywać światła Ducha Świętego, aby zobaczyć siebie samego. Prosić znaczy uświadamiać sobie, że przeciw złu potrzebuję pomocy Boga.
  3. Żądać od duszy swojej zdania sprawy z myśli, słów i czynów. Dokonać „przeglądu” swojego postępowania od godziny wstania, przechodząc godzinę po godzinie lub jedną porę dnia po drugiej, najpierw co do myśli, potem co do słów i uczynków pod kątem wypełniania Bożej woli i osobistego powołania.
  4. Prosić Boga, Pana naszego, o przebaczenie. Przepraszać za te sytuacje, w których sprzeniewierzyłem się Bożemu wezwaniu, nie zrobiłem tego, do czego mnie wzywał Pan. Przebaczać innym i prosić o przebaczenie, przebaczyć samemu sobie swoje ludzkie słabości i ograniczenia. Wzbudzić skruchę i żal, który winien być doświadczeniem przebaczającej Miłości, odnalezieniem się w ramionach Miłosiernego Ojca.
  5. Postanowić poprawę przy Jego łasce: jak przymnożyć Panu chwały, używając swoich talentów. Uczynić konkretne pełne nadziei postanowienie poprawy najpierw w jednej drobnej rzeczy, pamiętając, że nie mogę zmienić wszystkiego. Co mogę zmienić?

ARKUSZ PRACY DO OSOBISTEGO ROZWOJU

Przygotowany arkusz pracy pomoże w cotygodniowej pracy osobistej.

Pobierz PDF, wydrukuj, wypełnij.

VI. Dobre praktyki w biznesie

Wiele firm inwestując w badanie i rozwój świadomości mocnych stron, traktuje pracowników jako zespoły talentów. Tworzy się nawet talentowe mapy zespołów. Inne narzędzie pod nazwą job crafting pomaga dostosować zakres zadań na stanowisku pracy do talentów danego pracownika. W przypadku specjalistów jest to dość proste, ale w przypadku pracowników tzw. liniowych też możliwe, np. poprzez system wewnętrznego awansu czy angażowanie do zespołów problemowych.

Angażowanie ludzi do projektowania stanowisk pracy, pytanie o opinie, np. poprzez ankiety, pokazywanie, jak funkcjonuje w świecie końcowy produkt czy usługa firmy, zmieniając czyjeś życie na lepsze, łatwiejsze, zdrowsze daje poczucie sensu, poczucie jedności i wspólnoty. Wspólne akcje wolontaryjne, warsztaty zgodne z pasjami pracowników, wspólne działania na rzecz poprawy jakości środowiska czy edukacji zdrowotnej często są okazją do tego, aby talenty pracowników miały okazję się ujawnić i zrealizować.

Postrzeganie przedsiębiorstwa jako odpowiedzialnego społecznie (ang. CSR – Corporate Social Responsibility) może mieć wpływ na jego ogólny wizerunek, zdolność do pozyskiwania i utrzymywania pracowników, klientów, utrzymanie morale i produktywności osób pracujących, jak również na opinie inwestorów, sponsorów i społeczności finansowej, a także relacje z władzami lokalnymi i rządowymi, mediami, dostawcami, partnerami, klientami oraz społecznością, w której przedsiębiorstwo funkcjonuje. Efektywne wdrażanie standardów i narzędzi pozwalających na budowanie odpowiedzialnych polityk przedsiębiorstwa pozwala przede wszystkim na minimalizowanie szeregu ryzyk w codziennej działalności.

Z przeprowadzonych badań wynika ponadto, że firmy stosujące zasady CSR odnoszą liczne korzyści w porównaniu z pozostałymi przedsiębiorstwami. W społecznie odpowiedzialnych przedsiębiorstwach, które wykazują troskę o pracowników, zmniejszył się wskaźnik absencji i fluktuacji, a także odnotowano mniej zachowań nieetycznych. Inne badania dowodzą, że im słabiej przedsiębiorstwo dba o pracowników poprzez stosowanie sprawiedliwego i motywującego systemu wynagrodzeń czy możliwości rozwoju, tym więcej nadużyć finansowo-korupcyjnych oni przejawiają. Jeśli przedsiębiorstwo skupia się wyłącznie na maksymalizacji zysku, pracownicy przyjmują wówczas bierną postawę wobec swojego miejsca pracy6 .

Książka: PDF do pobrania – formularz zamówienia wersji drukowanej

Możesz pobrać publikację w PDF

    Materiały w wersji drukowanej są dostępne na spotkaniach. Jeśli potrzebujesz zamówić pocztą, wypełnij formularz:
    Dane do wysyłki

    Sprawdź miasta i terminy

    Program rozwoju

    Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania, które mają prowadzić uczniów Chrystusa do osiągnięcia nowego życia.

    Sprawdź miasta i terminy

    Materiały PDF do pobrania

      Materiały w wersji drukowanej są dostępne na spotkaniach. Jeśli potrzebujesz zamówić pocztą, wypełnij formularz:
      Dane do wysyłki