Sprawdź miasta i terminy

Program rozwoju

Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania.

Sprawdź miasta i terminy

Materiały PDF do pobrania

TEMAT MIESIĄCA

TALENT
czyli Boży depozyt w człowieku

Mt 25,15: Każdemu według jego zdolności

Talentami, które otrzymaliśmy od Boga, są dary duchowe, zdolności, zainteresowania. Są one wyrazem wielkiego zaufania Pana Boga do nas, który pragnie, abyśmy je rozwijali. Pamiętajmy, że nie oczekuje od nas rzeczy niemożliwych. Ponieważ wszystkich dobrze zna, ofiarowuje każdemu to, co będzie w stanie dobrze wykorzystać. Pomnażanie talentów to dobra i konieczna aktywność przedsiębiorcy.

Modlitwa

Boże Duchu Święty,
z Twojego polecenia Objawienie
zostało spisane dla nas ludzi.
Oświeć mój rozum i napełnij moje serce,
abym przy tym czytaniu
dobrze zrozumiał Twoją prawdę
i abym nauczył się goręcej Cię kochać,
wierniej Ci służyć.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

I. Medytacja nad słowem Bożym

Pierwszy List do Koryntian 12,4-11

Podobnie też [jest] jak z pewnym człowiekiem, który mając się udać w podróż, przywołał swoje sługi i przekazał im swój majątek. Jednemu dał pięć talentów, drugiemu dwa, trzeciemu jeden, każdemu według jego zdolności, i odjechał. Zaraz ten, który otrzymał pięć talentów, poszedł, puścił je w obrót i zyskał drugie pięć. Tak samo i ten, który dwa otrzymał; on również zyskał drugie dwa. Ten zaś, który otrzymał jeden, poszedł i rozkopawszy ziemię, ukrył pieniądze swego pana.

List do Rzymian 12,3-13

Niech nikt nie ma o sobie wyższego mniemania, niż należy, lecz niech sądzi o sobie trzeźwo – według miary, jaką Bóg każdemu w wierze wyznaczył. Jak bowiem w jednym ciele mamy wiele członków, a nie wszystkie członki spełniają tę samą czynność – podobnie wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami.

Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa – [aby go stosować] zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona – dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela – dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania – dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, [niech to czyni] ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, [niech działa] z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, [niech to czyni] ochoczo.

II. Dzielenie się słowem

  • Kilka minut refleksji.
  • Podziel się z innymi tym, co Bóg w tym tekście mówi do Ciebie.

III. Analiza, temat spotkania

1. Dary duchowe

Talentami, które otrzymaliśmy od Boga, są dary duchowe, zdolności, zainteresowania. Są one wyrazem wielkiego zaufania Pana Boga do nas. Jezus pragnie, abyśmy je rozwijali, ale nie oczekuje od nas rzeczy niemożliwych. Ponieważ wszystkich dobrze zna, ofiarowuje każdemu to, co będziemy w stanie dobrze wykorzystać.

Bóg doskonale zna możliwości każdego człowieka i na tej podstawie udziela mu odpowiednich darów różnego rodzaju i różnej miary. Mogą być to uzdolnienia, środki finansowe, dary duchowe (np. modlitwa, pełnienie dzieł miłosierdzia, współczucie), posiadanie wiedzy o możliwości osiągnięcia zbawienia czy także miłość, która jest dana każdemu człowiekowi. Każdy z tych darów jest ofiarowany człowiekowi po to, aby korzystając z nich, służył Bogu i innym ludziom. Tylko w taki sposób puści je w obieg i przyniesie odpowiednie zyski.

Dary duchowe św. Paweł określa terminem charismata lub pneumatika. Rzeczownik charisma pochodzi od słowa charis (łaska), które odnosi się do konkretnego znaku łaski. W takim właśnie znaczeniu stosuje je Paweł. Pneumatika wskazuje na dawcę darów, którym jest Duch Święty (pneuma). Jednakże wyrazem charakterystycznym dla tekstów Pawła jest słowo charisma. (…) Prawie połowa przypadków, w których Apostoł używa słowa charisma, dotyczy sposobu, w jaki Boża łaska ujawnia się wśród ludzi.

Do tego, aby człowiek był posłuszny natchnieniom, Duch Święty przygotowuje go, udzielając swoich darów. Święty Tomasz z Akwinu podaje, że „dary to pewne doskonałości człowieka, przysposabiające go do podążania za natchnieniem Ducha Świętego”.

2. Dary naturalne

Na stronie parp.gov.pl można przeczytać o mocnych stronach osobowości człowieka, które mają wpływ na sukces w biznesie. Bez względu na to, czy jest to firma usługowa, produkcyjna, zakład fryzjerski, produkcja okien, czy biuro rachunkowe, te cechy wspólne przedsiębiorcy to: zdecydowanie, konsekwencja, pracowitość, elastyczność, komunikatywność, umiejętność współdziałania, pomysłowość, inicjatywa, spostrzegawczość, zdolność przewidywania rozwoju sytuacji, zdolność do podejmowania skalkulowanego ryzyka.

Inne z talentów, których posiadaczem jest osoba prowadząca własną firmę, determinują, w jakim obszarze ona działa, np. w ochronie zdrowia, w edukacji, handlu, produkcji różnorakich dóbr, projektowaniu, w takich, a nie innych usługach dla ludności itp. Jakie to talenty? Oto kilka z nich, zaczerpniętych z książki Ty też to masz! Elżbiety Krokosz: Talent do doskonalenia procesów, empatia, inspirowanie innych, myślenie krytyczne, umiejętności techniczne, zdolność do ciągłego uczenia się, wyobraźnia przestrzenna, autoprezentacja, zdolności do języków obcych, zdolności muzyczne, artystyczne, umiejętność utrzymywania relacji, zmysł estetyczny itd. Autorka wskazuje, że praca zgodna z naszymi talentami jest pracą z pasją.

Wiemy już, że jesteśmy Bożą inwestycją, a Duch Święty złożył w nas depozyt w postaci darów-talentów, łask, charyzmatów, spodziewając się, że przyniesiemy „godziwy procent”. Aby tak było, kluczowe jest, aby poznać, które z talentów decydują o powodzeniu przedsięwzięcia, jakim jest własna firma, a które z talentów są „zakopane” i marnują się, zamiast być inwestowane i pomnażane dla dobra firmy.

3. Kluczowe pytania

  • Czy jesteś przedsiębiorcą, bo posłuchałeś natchnień Pana Boga? Jakie natchnienie Pana Boga spowodowało, że jesteś przedsiębiorcą?
  • W jaki sposób obszar, rodzaj działalności, który prowadzisz, jest zgodny z charyzmatami, które otrzymałeś?
  • Które dary, łaski, charyzmaty, którymi zostałeś obdarowany przez Boga, są pomocne w prowadzeniu firmy, zarządzaniu zespołem, relacjach biznesowych?
  • Jak dary, łaski, charyzmaty, którymi zostałeś obdarowany przez Boga, „zakopałeś”? Jeśli tak, to dlaczego?

IV. Dyskusja

  1. Za co najczęściej Twoi klienci, współpracownicy wyrażają swoje uznanie, za co otrzymujesz podziękowania, jesteś doceniany?
  2. Który z Twoich talentów przynosi Ci najwięcej dobra (jest najlepiej zainwestowany)? Podaj przykłady. Dzięki którym z Twoich talentów „świeci Twoje światło przed ludźmi, aby widzieli Twoje dobre uczynki i chwalili Ojca naszego, który jest w niebie” (Mt 5,16)?
  3. Jakich innych talentów potrzebujesz? Jak chcesz je pozyskać: wewnątrz czy na zewnątrz organizacji?

V. Rozwój osobisty

Definicja talentu wg Elżbiety Krokosz, autorki książki Ty też to masz!: „Talent to dar, z którym przychodzimy na świat i którego wykorzystanie daje nam poczucie szczęścia, a dzięki jego wykorzystaniu powodujemy, że świat staje się lepszy”.

Dyrektor Generalny Apple Tim Cook w kontekście pracy zgodnej ze swoimi talentami powiedział: „Będziesz pracować ciężej, niż mógłbyś sobie wyobrazić, ale przyjdzie ci to z ogromną łatwością”.

Spójrz teraz szeroko na siebie w kontekście przedsięwzięcia/firmy, którym/ą zarządzasz i odpowiedz na pytania:

  • Jaka jest misja/cel, który przyświeca istnieniu Twojego przedsiębiorstwa?
  • Jakie talenty (dary, łaski, charyzmaty) pomagają Ci realizować misję/cel twojej firmy?
  • Jakie talenty są kluczowe w kontekście bycia zarządcą powierzonych Ci zasobów (majątku, ludzi, know-how, finansów)?
  • Co przemawia za tym, że posłuchałeś Bożych natchnień, prowadząc taką, a nie inną firmę, aby zestaw talentów, w które wyposażył Cię Duch Święty, przynosił obfity owoc, który podoba się Bogu? Co przemawia za tym, że tak nie jest?

ZADANIE:

  • Poszukiwanie zakopanych talentów to zadanie chwalebne, ale i trudne. Pomoże w tym książka o. Adama Szustaka Wielka Ryba. Droga do odpowiedzialności – Lekcje Sary i Tobiasza. Ułatwia odkrycie tego, kim jesteś i do czego zostałeś powołany.

ARKUSZ PRACY DO OSOBISTEGO ROZWOJU

Przygotowany arkusz pracy pomoże w cotygodniowej pracy osobistej.

Pobierz PDF, wydrukuj, wypełnij.

VI. Dobre praktyki w biznesie

Temat talentów, mocnych i słabych stron jest obecnie bardzo popularny wśród rekruterów, specjalistów od zarządzania ludźmi w firmie, psychologów biznesu oraz mentorów pracujących z liderami.

Zawiązując spółkę można już na starcie sprawdzić, czy przyszli właściciele uzupełniają się w zakresie uzdolnień, umiejętności. Jest toteż doskonałe narzędzie w przypadku już istniejących spółek, gdy zmienia się skład wspólników, czy to przez sprzedaż, czy w drodze sukcesji udziałów. Jeśli zarząd spółki zna swoje zasoby talentowe, to będzie świadomy, jakich talentów mu ubyło, a jakie pozyskał w osobie nowego udziałowca, czy członka zarządu. W ten prosty sposób można uniknąć wielu nieporozumień i nietrafionego delegowania zadań, czy odpowiedzialności. Należy pamiętać, że brakujące w organizacjach talenty można pozyskać na zewnątrz np. w postaci outsourcingu lub wewnątrz poprzez awans wewnętrzny kluczowego pracownika. Poznanie siebie nawzajem (mocnych i słabych stron) zawsze poprawia współpracę i relacje, a w efekcie służy przedsiębiorstwu w wielu wymiarach (np. planowania rozwoju).

Zatrudniając pracownika, można maksymalnie ograniczyć ryzyko nieudanej rekrutacji, gdy dopasujemy talenty kandydata na pracownika do wymagań stanowiska pracy. Badanie odpowie nam, czy ktoś jest stworzony do pracy zespołowej, czy może do samodzielnej pracy specjalisty.

Zarówno szef, jak i pracownik, który „męczy się” w swojej pracy, jest ciągle jeszcze częstym zjawiskiem, a przecież tak łatwo można tego uniknąć. Jak? Należy skorzystać z tak popularnych obecnie badań, testów, kwestionariuszy, jak np. kwestionariusz talentów Gallupa czy badań behawioralnych, np. Extended DISC, który m.in. oferuje Raport „Mój styl zarządzania” dedykowany osobom na stanowiskach kierowniczych lub tym, co planują na nie przejść i chcą poznać swoje umiejętności menedżerskie oraz potencjał do bycia menedżerem. Instytut Gallupa wyróżnił 34 różne talenty i podzielił je w obszarach myślenia, działania, wpływania na innych i relacji. Każdy człowiek ma „inny zestaw” talentów, których dynamika wzajemnie się przenika, czyniąc ludzi jedynymi w swoim rodzaju. Na całym świecie nie ma dwóch identycznych osób! Co ciekawe, talenty są przyrodzone, niezmienne w czasie, pożyteczne i rozłożone dość równomiernie w populacji. To wzorce zachowań w myśleniu, działaniu i relacjach. Badań tego typu jest wiele. Warto zaufać tym, które posiadają wieloletnie doświadczenie. Warto też skorzystać z pomocy certyfikowanych trenerów tych metod badawczych.

Książka: PDF do pobrania – formularz zamówienia wersji drukowanej

Możesz pobrać publikację w PDF

    Materiały w wersji drukowanej są dostępne na spotkaniach. Jeśli potrzebujesz zamówić pocztą, wypełnij formularz:
    Dane do wysyłki

    Sprawdź miasta i terminy

    Program rozwoju

    Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania, które mają prowadzić uczniów Chrystusa do osiągnięcia nowego życia.

    Sprawdź miasta i terminy

    Materiały PDF do pobrania

      Materiały w wersji drukowanej są dostępne na spotkaniach. Jeśli potrzebujesz zamówić pocztą, wypełnij formularz:
      Dane do wysyłki