29 września na zaproszenie mojego kuzyna byłam po raz pierwszy na spotkaniu Duszpasterstwa Przedsiębiorców Talent, które wyjątkowo zorganizowano w Katowicach. Przedsiębiorcy przybyli tam na zaproszenie animatorki piekarskiej grupy Talentu Renaty Bartusek-Kiwackiej, która chciała – jako nadzorująca remont katedry – pokazać efekty przeprowadzonych w ostatnich latach prac.

Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania Panteonu Górnośląskiego znajdującego się w przyziemiach katedry p.w. Chrystusa Króla. To miejsce upamiętnia wybitnych ludzi związanych ze Śląskiem i jego historią. Możemy poznać losy powstańców śląskich, życiorysy kompozytorów (np. M. H. Góreckiego czy W. Kilara) czy poznać laureatów nagrody Lux ex Silesia. Ekspozycja materialnych pamiątek ubogacona jest prezentacjami multimedialnymi. Wychodząc z panteonu przez kryptę grobową biskupów katowickich, można pomodlić się przy ich grobach. Z przyziemia katedry wyjechaliśmy na taras widokowy znajdujący się na dachu świątyni, skąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i okolice.

29 września przypadało święto świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała. Okazało się, że w katedrze, którą zwiedzaliśmy przed Mszą Świętą czekał na nas sam Michał (ha, ha), jednak nie anioł, a przewodnik. Opowiedział o trudnych okolicznościach poszczególnych etapów budowy katedry, jak również o pamiątkach zgromadzonych w środku.

Po wspólnej modlitwie rozpoczęło się spotkanie przy herbatce, na którym mogłam bliżej poznać ludzi związanych z tym duszpasterstwem. Ta część spotkania został otwarta odczytaniem ewangelicznej przypowieść o robotnikach w winnicy. Każdy ze zgromadzonych przedsiębiorców mógł odnieść się do tego fragmentu Biblii przez pryzmat osobistych doświadczeń w prowadzeniu własnej firmy.

W tym miejscu muszę przyznać się, że jeżeli chodzi o życie prywatne, to na co dzień kontempluję swoje zachowania w odniesieniu do tego, co mówi Biblia. Jednak nigdy nie odnosiłam działania swojej firmy czy relacji między pracownikami do przesłania Pisma Świętego. To nowe doświadczenie, a raczej spotkanie, spowodowało, że teraz częściej będę rozważać aspekty prowadzenia firmy w odniesieniu do Ewangelii.

Zachęcam wszystkich przedsiębiorców do zbliżenia się do Duszpasterstwa Talent, co może zainicjować jakieś zmiany w życiu zawodowym, a może też osobistym. Spotkania gwarantują też poznanie ciekawych ludzi. Zapraszam na spotkania, aby przekonać się o tym osobiście.

Autor: Aleksandra Gorzawska