Rekolekcjonista ks. Stanisław Wawrzyszkiewicz

Rekolekcjonista ks. Stanisław Wawrzyszkiewicz


Jak co roku, w październiku ( 17-19), odbyły się rekolekcje dla małżonków pod hasłem „Kryzys w małżeństwie przedsiębiorcy szansą rozwoju”. Do Zakopanego przyjechało 11 małżeństw z różnych miejsc Polski, m.in.: z Muszyny, Nowego Sącza, Żegiestowa, Krakowa, Wadowic, Brzeska, Olkusza, Lublina i Opolskiego. Wiele par małżeńskich było na takich rekolekcjach po raz pierwszy, wiele już po raz kolejny. Konferencje i warsztaty prowadził, już po raz trzeci, ks.Stanisław Wawrzyszkiewicz. Rekolekcjonista bardzo interesująco i serdecznie prowadził pary małżeńskie do refleksji nad swoim życiem i wzajemnymi relacjami. Podkreślał, że najważniejsza jest więź małżeńska.
Tematy konferencji to: „Miłość bez uczynków jest martwa” i „Pojednać się z sakramentem pojednania”, a zajęć warsztatowych: „Być przejrzystym w małżeństwie ” i „Powrót do źródeł miłości małżeńskiej. Wszystkie te zajęcia dały uczestnikom wiele możliwości wniknięcia w głąb siebie indywidualnie i wspólnie.Oprócz konferencji i warsztatów wiele czasu spędzaliśmy na modlitwie, jak Adoracja Najświętszego Sakramentu, koronka do Miłosierdzia Bożego i Msze święte.
Prowadzący postawił przed małżonkami wiele pytań i problemów, na które mieli sobie odpowiedzieć. Pierwsze pytanie brzmiało: Czego przede wszystkim oczekuję od współmałżonka? Z anonimowych odpowiedzi wynikało, że małżonkowie oczekują zrozumienia, wysłuchania bez oceniania, akceptacji, wspólnej modlitwy, poświęcenia więcej czasu, bliskości, zaangażowania i rozmowy. Drugie pytanie brzmiało: Czego nie akceptuję u współmałżonka? Najczęściej powtarzające się odpowiedzi to: zdrada, ignorancja, lekceważenie, kłamstwo, brak poszanowania, skrytość, pouczenia, wymówki, podnoszenie głosu i brak szczerości. Trzecie pytanie postawione przed uczestnikami brzmiało: Co toleruję u współmałżonka? Odpowiedzi były różnorodne; od pełnej akceptacji wypływającej z miłości do słabości współmałżonka, spotkań ze znajomymi i zazdrości. Najważniejszą jednak wartością małżonków jest ich duchowość, czyli sposób bycia ciałem. Ks.Stanisław przytoczył słowa św. Augustyna, który powiedział, że miłość to jest wola w całej potędze.
Bardzo cenną wartością pobytu w Zakopanem był czas wolny przeznaczony na wspólne spacery małżonków po górach, obcowanie z przyrodą, podziwianie pięknych widoków, rozmowy oraz bycie ze sobą. Kulminacyjnym punktem rekolekcji było przypomnienie momentu udzielania sobie nawzajem przez małżonków sakramentu małżeństwa i przypomnienie słów przysięgi małżeńskiej oraz przyjęcie Komunii św. pod dwoma postaciami, tak jak na Ślubie.
Ks. Stanisław Wawrzyszkiewicz jest znanym autorem wielu książek na temat małżeństwa m.in. „Małżeństwo drogą świętości”, w której napisał, że „Największym bogactwem prawdziwej miłości jest szansa odkrycia w niej Boga”.
Ufamy, że dzięki tym rekolekcjom prowadzonym przez ks. Stanisława każdy z nas na nowo dostrzeże, że współmałżonek jest namacalnym dowodem na istnienie Boga. Dziękujemy za czas darowany nam w Zakopanem.

Maria Oćwieja



Świadectwo
Nasze uczestnictwo w tegorocznych dniach refleksji dla małżeństw w Zakopanem na temat kryzysu w małżeństwie przedsiębiorcy (17-19.10.2008) było czwartym z kolei spotkaniem tego typu.
Pierwsze miało miejsce w październiku 2005 roku, w miesiąc po obchodzie naszej 25 rocznicy zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego. Mieliśmy wątpliwości, czy to ma sens? Czy małżeństwo z takim stażem może usłyszeć coś, czego jeszcze nie wie? Zdecydowaliśmy, że nawet jeśli według naszej oceny jest dobrze, to nie stoi nic na przeszkodzie, by było jeszcze lepiej.
Decyzja była trafiona, a czas rekolekcji pozwolił nam oderwać się od codziennych obowiązków i odbudować wzajemne relacje w oparciu o Słowo Boże. Każde z tych spotkań dotykało innej płaszczyzny życia małżeńskiego i zaowocowało jego ubogaceniem. Na pozytywne zmiany nigdy nie jest za późno. Bogaty program stanowiący prawdziwą ucztę duchową, starannie dobrane osoby prowadzące rekolekcje, wspaniała atmosfera w uroczym zakątku Polski, nawiązanie nowych przyjaźni to tylko niektóre powody dla których warto przyjechać do Zakopanego na „dni refleksji”. Pragniemy zachęcić zwłaszcza tych małżonków, którzy jeszcze nie korzystali z takiej formy „randki małżeńskiej”. Ufamy, że każdy odjedzie zadowolony, a zregenerowane więzi posłużą na długie lata.

Teresa i Bernard Jeziorowscy

Uczestnicy rekolekcji dla małżeństw