Czwartkowe Spotkanie z Talentem, w którym wzięło udział 20 przedsiębiorców, miało szczególny charakter z dwóch powodów. Po pierwsze, było spotkaniem opłatkowym, co dało okazję do wyrażenia sobie życzeń i wspólnego kolędowania. Atmosfera życzliwości i zaangażowanie w śpiewanie kolęd potwierdziły głębię bożonarodzeniowych przeżyć uczestników i żywość polskiej tradycji związanej z tym okresem w liturgii Kościoła. Gość spotkania, kard. Nagy, rozpoczął swoje refleksje od zwrócenia uwagi na wymowę polskiego przeżywania Bożego Narodzenia i wspomnienia swojego kolędowania z Janem Pawłem II na Watykanie.

Po drugie, spotkanie było wyjątkowe ze względu na obecność Księdza Kardynała. Nie często zdarza się, że przedsiębiorcy i hierarchowie Kościoła mogą bezpośrednio dyskutować o ważnych dla chrześcijan problemach. Kardynał Nagy zwrócił uwagę na pozytywne i negatywne aspekty życia Kościoła, podkreślając zwłaszcza nasilające się ataki na wiernych, ale i ich wspaniałe świadectwo wierności Chrystusowi. Chociaż Kościół polski opiera się w dużej mierze naporowi laicyzacji, to jednak nie można nie dostrzegać negatywnych zmian w życiu Polaków. Do największych zagrożeń należy sytuacja rodziny, zagrożonej rozpadem i bylejakością życia. Wielkie zainteresowanie wzbudziły wspomnienia kard. Nagiego z jego ponad 40-letnich spotkań z Karolem Wojtyłą, w którym – jak przyznał – nie dostrzegał świętego. Dopiero z perspektywy lat i studium nad jego dorobkiem widzi wyjątkowość tego Papieża.

Uczestnicy spotkania w swoich wypowiedziach mówili o trudnościach w dawaniu świadectwa we własnych rodzinach. Podkreślali, że dominują wzorce myślenia i postępowania zaczerpnięte telewizji, młodzi zapełniają duchową pustkę kultem pieniądza, ulegają bierności i relatywizmowi. Odczuwa się, że wiele osób nie ma wyraźnie określonej tożsamości, przez co daje się zakrzyczeć przez wrogów Kościoła. Podkreślono potrzebę bliskich kontaktów z duszpasterzami, którzy powinni być kapłanami na wysokim duchowym i intelektualnym poziomie. Tylko tacy kapłani będą odpowiednim wsparciem dla polskich rodzin.

Czwartkowe Spotkania z Talentem składają się z dwóch części. Pierwsza to Msza Święta w kościele parafialnym przy ul. Saskiej, która koncelebrowana jest przez duszpasterzy „Talentu” i ofiarowana jest w intencji polskich przedsiębiorców i pracodawców. W części drugiej – organizowanej w auli klasztoru Księży Sercanów – uczestnicy mogą zapoznać się z różnorodną tematyką społeczną i religijną prezentowaną przez zaproszonych wykładowców.

g.p.