Kościół nie ma żadnej gotowej recepty na obecny kryzys finansowy — powiedział abp Claudio Maria Celli, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu podczas spotkania z dziennikarzami w Watykanie. Hierarcha, który przez kilkanaście lat był sekretarzem Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej, zarządzającej watykańskim majątkiem, zaapelował do chrześcijańskich bankierów i finansistów, aby w środowisku pracy „postępowali po chrześcijańsku”.
Abp Celli przypomniał, że jak dotychczas Watykan nie wydał komunikatu w sprawie międzynarodowego kryzysu finansowego, ale zrobiły to m.in. episkopaty Niemiec i Włoch.
Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu wskazał na dzisiejsze słowa Benedykta XVI, który w czasie inauguracji prac XII Zgromadzania Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat „Słowa Bożego w życiu i misji Kościoła” nawiązał do aktualnego kryzysu finansowego. Wchodząc od ewangelicznej przypowieści o „dobrej lub złej budowie” papież zauważył, że jest on przykładem budowania „na piasku”. „W upadku wielkich banków, w znikaniu pieniędzy dostrzegamy, że są one niczym, że chodzi o realia drugorzędne, a kto na nich buduje, jakby budował na piasku” — stwierdził Ojciec Święty. 

(KAI)