Ks. Krzysztof Wons SDS: Przewodnik po stanach pokusy. 20 rozważań o codziennych wyborach, Wydawnictwo WAM, Kraków 2015


Przewodnik po stanach pokusy rekomenduję z ogromnym przekonaniem, bo mnie wprost zachwycił. Jest malutką gabarytowo książeczką, ale tak nasyconą znaczącymi treściami, że trudno wręcz wybrać jakiś fragment reprezentacyjny do zacytowania, gdyż wszystkie zdania są równie ważne. Boję się nawet opisywać, „o czym” jest ta książka, aby nie strywializować ani kawałka jej ważnego przekazu. Jeśli powiem, że rozważania prowadzone są w oparciu o biblijną scenę kuszenia Adama i Ewy, to być może powiecie: „Eee… tam, to już znamy.” A ja powiem, że warto poznać także głębokie, „podskórne” znaczenia tej sceny, pozwalające odnaleźć w niej aktualne odniesienia do spraw, którymi żyjemy na co dzień.
Czym dla chrześcijanina są właściwie rozważania o codziennych wyborach? Mając już jako-tako ukształtowany kręgosłup moralny potrafimy oczywiście odróżnić dobro od zła. Ale odważę się twierdzić, że tylko „z grubsza”. Ileż razy w konsekwencji naszych najlepszych intencji wychodzą złe owoce? Ile razy bywa tak, że unikamy podjęcia decyzji, bo dwie różne drogi wydają nam się tak samo dobre i nie potrafimy rozeznać, która z nich prowadzi do życia, a która do śmierci? Ile razy post factum mówimy sobie: „nie powinienem był tam w ogóle iść…”, „nie należało się w to angażować…”, „powinienem był przewidzieć…”, „nie wiem nawet, kiedy tak się w to uwikłałem….” Itd., itp. Przecież zawsze chcemy dobrze, prawda? Kłopot w tym, że życie nie jest czarno-białe. a przez to nasze wybory nie są „zero-jedynkowe”. Tak byłoby za prosto i szatan nie miałby co robić. Stany pokusy, o których pisze Wons, to nie są te czytelne i banalne pokusy typu: zabij, skłam, ukradnij, lub uwiedź cudzą żonę. Wons pokazuje, że strategia szatańskiego kuszenia jest znacznie bardziej… „subtelna” (o ile zło w ogóle może być subtelne). Szatan jest aniołem. Upadłym, ale aniołem, czyli doskonałym dziełem Stwórcy — istotą, która przewyższa człowieka inteligencją i możliwościami działania w świecie duchowym. W scenie z Księgi Rodzaju znajduje się cały klucz do rozszyfrowania jego genialnej psychomanipulacji.
Książka księdza Wonsa, to wyczerpujący przewodnik codziennego życia duchowego. Jest ułożona w bardzo metodyczny sposób: każdy rozdział zaczyna się od analizy perykopy biblijnej, następnie przekłada się to na wskazówki dla naszych codziennych wyborów, a trzecią część rozdziału stanowią sugestie do rozeznania na modlitwie. Zaryzykujcie 12 zł na zakup książki, a może dzięki niej pokrzyżujecie Złemu plany.


KSIĄŻKA DOSTĘPNA JAKO AUDIOBOOK.

Przewodnik_audiobook_TOLLE