Sprawdź miasta i terminy

Program rozwoju

Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania.

Sprawdź miasta i terminy

Materiały PDF do pobrania

TEMAT MIESIĄCA

Zarządca,

czyli ktoś, kto planuje większe zyski

Mt 25,16: Poszedł, puścił je w obrót i zyskał

Jezus w przypowieści podkreśla aktywność dwóch sług. Pochwala, że jako zarządcy pomnożyli powierzone im bogactwo. Motywacja do większych zysków jest więc dobrą cechą przedsiębiorcy zarządzającego darami otrzymanymi od Boga. To naturalne wykorzystanie talentu przedsiębiorczości. Przedsiębiorca potrzebuje dużych zysków, żeby mógł czynić więcej dobrych dzieł.

Modlitwa

Boże Duchu Święty,
z Twojego polecenia Objawienie
zostało spisane dla nas ludzi.
Oświeć mój rozum i napełnij moje serce,
abym przy tym czytaniu
dobrze zrozumiał Twoją prawdę
i abym nauczył się goręcej Cię kochać,
wierniej Ci służyć.
Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

I. Medytacja nad słowem Bożym

Księga Rodzaju 41,38-49, 53-57;47,13-26

Rzekł więc faraon do swych dworzan: „Czyż będziemy mogli znaleźć podobnego mu człowieka, który miałby tak jak on ducha Bożego?” A potem faraon rzekł do Józefa: „Skoro Bóg dał ci poznać to wszystko, nie ma nikogo, kto by ci dorównał rozsądkiem i mądrością! Ty zatem będziesz nad moim dworem i twoim rozkazom będzie posłuszny cały mój naród. Jedynie godnością królewską będę cię przewyższał”. I powiedział faraon Józefowi: „Oto ustanawiam cię rządcą całego Egiptu!” Po czym faraon zdjął swój pierścień z palca i włożył go na palec Józefa, i kazał go oblec w szatę z najczystszego lnu, apotem zawiesił mu na szyi złoty łańcuch. I kazał go obwozić na drugim swym wozie, a wołano przed nim: „Abrek!”.

Faraon ustanawiając Józefa rządcą całego Egiptu, rzekł do niego: „Ja jestem faraonem, ale bez twej zgody nikt nie ośmieli się czegokolwiek przedsięwziąć w całym kraju egipskim”, i nadał Józefowi imię Safnat Paneach. Dał mu też za żonę Asenat, córkę kapłana z On, imieniem Poti Fera. I tak stał się Józef rządcą Egiptu. Józef miał lat trzydzieści, gdy stanął przed faraonem, królem egipskim.

Józef wyszedłszy od faraona, objeżdżał cały kraj. I gdy ziemia rodziła przez siedem lat w wielkiej obfitości, gromadził wszelką żywność w tych siedmiu latach [urodzaju], które nastały w Egipcie, i składał ją w miastach; w każdym mieście gromadził żywność z pól okolicznych. Nagromadził więc Józef tyle zboża, ile jest piasku morskiego; takie mnóstwo, że już przestano mierzyć, bo nie można było zmierzyć.

Józef wykupił więc wszystkie grunty w Egipcie dla faraona; każdy bowiem Egipcjanin sprzedał swe pole, gdyż głód był coraz większy. Tak więc ziemia stała się własnością faraona.

II. Dzielenie się słowem

  • Kilka minut refleksji.
  • Podziel się z innymi tym, co Bóg w tym tekście mówi do Ciebie.

III. Analiza, temat spotkania

Zarządzanie, czyli nieograniczone i skuteczne działanie rządcy na rzecz właściciela

1.

Aby być wiernymi zarządcami zgodnie ze swoim powołaniem, biznesmeni muszą kształtować się w kulturze religijności, ukazującej im możliwości i obietnicę dobra, które mogą i powinni czynić – dobra, które ich szczególnie wyróżnia. Rodzina, Kościół i szkoła to instytucje kluczowe w tym procesie formacji .

2.

Człowiek od początku swojego zaistnienia na ziemi otrzymał od Stwórcy zadanie zarządzania wszelkimi zasobami planety. „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi!” (Rdz 1,26). Te prawdy opisuje też Katechizm Kościoła katolickiego, nr 2402-2406.

3.

Pojęcie zarządzania można różnie definiować w zależności od tego, co za najważniejsze uważa się w zarządzaniu, jednak przy spełnianiu poniżej podanych warunków.

  • Zarządzanie jest profesjonalnym działaniem kierowniczym, w którym źródłem władzy kierującego nad kierowanymi jest własność zasobów lub prawo do reprezentowania tej własności przez kierującego.
  • Jest procesem dokonującym się w organizacji (instytucji), niezależnie od jej formy prawnej, wielkości, struktury przestrzennej i rodzaju działalności, która ma spajający ją wspólny cel (e).
  • Zarządzana organizacja posiada niezbędne zasoby ludzkie, materialne i niematerialne, które są wykorzystywane do osiągania celów organizacji.
  • Organ zarządzający organizacją (organ władzy) przez realizację funkcji kierowniczych ma wpływ na jej funkcjonowanie i rozwój. Nie można mówić o zarządzaniu organizacją, gdy jej organ kierowniczy nie ma istotnego wpływu na bieżą cą i przyszłą jej działalność.

„Zarządzanie jest działaniem organu zarządzającego skierowanym do innych ludzi, aby realizowali oni działania zgodnie z jego wolą”.

4.

Kodeks cywilny definiuje wyłączność właściciela do zarządzania własnością choć „w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego”.

W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

5.

Firmy zarządzane przez założycieli-właścicieli osiągają lepsze wyniki. Każda firma, aby odnieść sukces, musi się rozwijać z zyskiem. Jednak tylko jedna na dziewięć firm utrzymuje rentowny wzrost przez 10 lat lub dłużej. 85% przeszkód rozwojowych ma charakter wewnętrzny. Paradoksem wzrostu jest to, że wzrost tworzy złożoność, a złożoność zabija wzrost. Jest to jednak możliwe do uniknięcia, bo przewidywalne niezależnie od miejsca na drodze rozwoju. Większość szybko rozwijających się firm toczy wojnę ze swoją branżą w imieniu niedostatecznie obsługiwanych klientów.

  • To powstańcy, którzy mają odważną misję służenia klientom lepiej niż ktokolwiek inny.
  • Z tego powodu mają obsesję na punkcie linii frontu.
  • Firmy te charakteryzują się silnym nastawieniem właściciela. Nienawidzą złożoności i pilnują finansów.

Są to elementy tego, co nazywamy Mentalnością Założyciela®. Najbardziej zrównoważone i dochodowe firmy pielęgnują i utrzymują te wszystkie cechy.

6.

Katolik jest zarządcą własności powierzonej mu przez Stwórcę, zatem powinien być wpatrzony nieustannie w niebo. Chrystus zachęca do zmiany myślenia, aby nie skupiać się na zbytniej trosce o własności ziemskie, ale aby skoncentrować się na gromadzeniu skarbów w niebie.

Nie gromadźcie sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną. Gromadźcie sobie skarby w niebie, gdzie ani mól, ani rdza nie niszczą i gdzie złodzieje nie włamują się, i nie kradną. Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje. (Mt 6,19-21)

Człowiek bowiem w swojej niedoskonałości łatwo zapomina o Bogu, gdy umysł jest zajęty sprawami ziemskimi, myśleniem o pomnażaniu i gromadzeniu tego, co posiada. Samo posiadanie staje się często celem życia i bożkiem.

Nikt nie może dwom panom służyć. Bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego będzie miłował; albo z jednym będzie trzymał, a drugim wzgardzi. Nie możecie służyć Bogu i Mamonie. (Mt 6,24)

Przywiązanie do dóbr ziemskich utrudnia relację z Bogiem, współdziałanie z łaską Bożą, a w konsekwencji oddala od Boga, sprzyja grzechowi, utrudnia wejście do królestwa niebieskiego.

Zaprawdę, powiadam wam: Bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego, Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego. (Mt 19,23-24)

Nie oznacza to, że bogaty nie wejdzie do królestwa, bo choć „z trudnością”, to jednak wejdzie. Dlatego chrześcijanin ma oderwać się od przywiązania do dóbr ziemskich i koncentrować się na przyszłości nieba. Pisze o tym w Liście do Kolosan św. Paweł:

Jeśliście więc razem z Chrystusem powstali z martwych, szukajcie tego, co w górze, gdzie przebywa Chrystus, zasiadając po prawicy Boga. Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi. (Kol 3,1-2)

Wpatrzenie w niebo nie jest zachętą do bezczynności. Jest przestrogą przed zbytnim zaprzątaniem całego umysłu tylko sprawami ubrania i jedzenia, a zarazem przypomnieniem, by ludzka praca łączyła się zawsze z wiarą w nieskończoną dobroć Boga.

7.

Planowanie jest nieodzownym elementem zarządzania.

Bo któż z was, chcąc zbudować wieżę, nie usiądzie wpierw i nie oblicza wydatków, czy ma na wykończenie? Inaczej, gdyby założył fundament, a nie zdołałby wykończyć, wszyscy, patrząc na to, zaczęliby drwić z niego: „Ten człowiek zaczął budować, a nie zdołał wykończyć”. Albo który król, mając wyruszyć, aby stoczyć bitwę z drugim królem, nie usiądzie wpierw i nie rozważy, czy w dziesięć tysięcy ludzi może stawić czoło temu, który z dwudziestoma tysiącami nadciąga przeciw niemu? Jeśli nie, wyprawia poselstwo, gdy tamten jest jeszcze daleko, i prosi o warunki pokoju. (Łk 14,28-32)

Jednak i w planowaniu należy pamiętać o nadrzędności spraw Bożych nad ziemskimi. Bóg bowiem tym, którzy Go miłują i u których jest On na pierwszym miejscu, błogosławi.

Jeżeli Pan domu nie zbuduje,
na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą.
Jeżeli Pan miasta nie ustrzeże,
strażnik czuwa daremnie.
Daremnym jest dla was
wstawać przed świtem,
wysiadywać do późna –
dla was, którzy jecie chleb zapracowany ciężko;
tyle daje On i we śnie tym, których miłuje. (Ps 127,1-2)

IV. Dyskusja

  1. Czy będąc właścicielem przedsiębiorstwa i dóbr własnych, da się myśleć, że jest się zarządcą dóbr otrzymanych od Boga? Czy takie myślenie jest możliwe, łatwe?
  2. Jaki jest cel posiadania przedsiębiorstwa, zarządzania nim, rozwoju, zysków u przedsiębiorcy katolika?
  3. Czy planowanie rzeczywiście prowadzi do lepszych wyników firmy? Jak weryfikować wyniki planowanych działań? Jak korygować plany wobec zaskakujących zdarzeń?

V. Rozwój osobisty

  1. Przeczytaj Mądrość Syracha: Najwyższym dobrem bojaźń Pańska (Syr 40,18-27), Rządzenie (Syr 10,1-5)
  2. Przeczytaj Psalmy: Ps 67 O błogosławieństwo na trud apostolski, Ps 121 Bóg czuwa nad nami, Ps 138 Dziękczynienie
    • Czy o moje życie doczesne i majątek ziemski, w tym moje udziały w firmie, nie troszczę się zbytnio, czyli bardziej niż o moje życie wieczne i skarb w niebie?
    • Czy pielęgnuję i rozwijam w sobie Mentalność Założyciela®, aby firma odnosiła sukces: rozwijała się, wzrastała z zyskiem?
    • Czy jako właściciel i organ zarządzający podejmuję świadomie działania skierowane do innych ludzi, aby realizowali oni działania zgodnie z moją wolą? Czy zarządzam firmą?
    • Czy w zakresie planowania działań firmy i weryfikacji planów działam systematycznie i skutecznie?

ARKUSZ PRACY DO OSOBISTEGO ROZWOJU

Przygotowany arkusz pracy pomoże w cotygodniowej pracy osobistej.

Pobierz PDF, wydrukuj, wypełnij.

VI. Dobre praktyki w biznesie

  • Przekazywać jak najwięcej kompetencji sprawdzonym współpracownikom.
  • Planować, weryfikować plany i rozliczać systematycznie i skutecznie.
  • Prowadzić firmę drogą zrównoważonego i dochodowego rozwoju – Mentalnością Założyciela®.
  • Nadzorować i rozliczać działania zarządu przez osoby niezaangażowane w firmę, czyli obiektywne.

Książka: PDF do pobrania – formularz zamówienia wersji drukowanej

Możesz pobrać publikację w PDF

    Materiały w wersji drukowanej są dostępne na spotkaniach. Jeśli potrzebujesz zamówić pocztą, wypełnij formularz:
    Dane do wysyłki

    Sprawdź miasta i terminy

    Program rozwoju

    Zapraszamy liderów biznesu na comiesięczne spotkania, które mają prowadzić uczniów Chrystusa do osiągnięcia nowego życia.

    Sprawdź miasta i terminy

    Materiały PDF do pobrania

      Materiały w wersji drukowanej są dostępne na spotkaniach. Jeśli potrzebujesz zamówić pocztą, wypełnij formularz:
      Dane do wysyłki