Ładowanie Wydarzenia

Ksiądz Dehon i ludzie biznesu – konferencja w Rzymie

W Roku Dehona – 100-lecie śmierci o. Leona Jana Dehona – założyciela Zgromadzenia Księży Sercanów oraz prekursora duszpasterstwa przedsiębiorców zapraszamy na konferencję poświęconą jego myśli.

Zapraszamy 3 maja, w przededniu spotkania przedsiębiorców w Roku Jubileuszowym. Konferencja odbędzie się w Rzymie, w domu generalnym Zgromadzenia Księży Sercanów (Via Leone XIII, 459. 00165 Rome – Italy).

Agenda

Miejsce: Hotel: Villa Aurelia, Via Leone XIII, 459, 00165 Rome

7:25 – spotkanie przy recepcji Villa Aurelia i przejście do kaplicy w domu kolegium

7:30 – Msza Święta w kaplicy kolegium

9:45 – otwarcie auli, zajęcie miejsc

10:00 – Przywitanie uczestników konferencji – ks. Grzegorz Piątek SCJ

10:00 – Otwarcie konferencji – Carlos Luis Suárez Codorniú SCJ

10:10 – Leon Dehon i Leon Harmel. Wiara, dobroć i zaangażowanie społeczne

10:30 – Duchowość dehoniańska a społeczne królowanie Serca Jezusowego

10:50 – Bogactwo, ubóstwo, pośledniość (Leon Dehon, „Richesse, pauvreté et
médiocrité”, 1899) – refleksja o pieniądzach

11:10 – Przerwa

11:40 – Zaproszenie do synergii w dziełach i pismach L. J. Dehona. Katolickie formy
zrzeszania się jako chrześcijańska odpowiedź na społeczne problemy epoki

12:30 – Zakończenie konferencji

13:00 – 14:00 Obiad w Villa Aurelia

1. Leon Dehon i Leon Harmel. Wiara, dobroć i zaangażowanie społeczne

W 1873 podczas kongresu unii dzieł społecznych w Nantes poznaje właściciela fabryki włókniarskiej w Warmeriville, Leona Harmela. Znajomość przerodzi się w szczególną przyjaźń, która zrodziła wiele wspólnych inicjatyw Francji pracującej. W przyjaźni tej realizowały się dwa powołania dwóch apostołów ludzi pracy: dobrego ojca, właściciela fabryki, który nie lękał się dzielić odpowiedzialnością za swój interes z zatrudnionymi przez się robotnikami, oraz bardzo dobrego ojca, katolickiego kapłana – intelektualisty, wpisującego swe zaangażowanie społeczne w swoją wizję wynagrodzenia Najświętszemu Sercu Jezusa.

ks. mgr José Gregorio Gonzalez Benítez SCJ
sercanin z Wenezueli, urodzony w 1979, wyświęcony na kapłana w 2009, pracował w formacji i duszpasterstwie. W latach 2021-2023 brał udział w stypendium studiów dehoniańskich CSD w Rzymie. Od 2023 r. kontynuuje studia licencjackie z teologii duchowości i współpracuje z Centrum Studiów Dehoniańskich.

2. Duchowość dehoniańska a społeczne królowanie Serca Jezusowego

Doświadczenie wiary Leona Dehona zawsze było mocno związane z jego społecznym zaangażowaniem, stamtąd wręcz zaczerpnął inspirację i sens duchowy swej misji społecznej. Choć z czasem oddala się od pozycji monarchistycznych w postrzeganiu ustroju społeczno-prawnego, nigdy nie porzuca idei Chrystusa-Króla, który ugruntowuje miłość w społecznym porządku. Serce Jezusa, zaprowadzające swe społeczne królowanie, przemienia serce człowieka, stając się w ten sposób zaczątkiem i zalążkiem Królestwa obiecanego przez Chrystusa. Zakorzenienie w miłości Boga, który nas pierwszy umiłował sprawia, iż musimy na tą miłość odpowiedzieć miłością, która jest również solidarnością.

ks. mgr lic. Aloysius Yudistiro Adifitrityassanto SCJ
sercanin z Indonezji urodzony w 1982; wyświęcony na księdza w 2009 r.; licencjat z teologii obronił na Katolickim Uniwersytecie w Lowanium, Belgia. Od 2022 r. współpracownik Centrum Studiów Dehoniańskich w Rzymie

3. Bogactwo, ubóstwo, pośledniość (Leon Dehon, „Richesse, pauvreté et médiocrité”, 1899) – refleksja o pieniądzach

Kwestia lichwy istniała w moralności chrześcijańskiej od początku istnienia Kościoła. Choć od końca średniowiecza nauczanie Kościoła zdawało się okazywać coraz więcej zrozumienia ograniczonym korzyściom wynikającym z obrotu pieniędzy, ostry spór o nią rozgorzał na nowo u końca XIX wieku w środowisku franciszkańskim (ruch tercjarski), który pragnął zupełnie odrzucić taką możliwość. Konieczność reakcji dała o. Dehonowi szansę podjąć refleksję nt. roli pieniądza i generalnie bogacenia się w świetle chrześcijańskiej nauki społecznej. Owocem tego było kilkunastostronicowe dziełko Bogactwo, ubóstwo i pośledniość, które zyskuje dziś wyjątkową aktualność w kontekście powracających dyskusji nt. statusu prawa własności i równego dostępu do dóbr.

ks. dr Victor de Oliveira Barbosa SCJ
sercanin z Brazylii (Prowincja BSP), ur. w 1982 r., wyświęcony na kapłana w 2010,  doktor teologii ze specjalizacją z duchowości, od 2022 r. jest koordynatorem Centrum Studiów Dehoniańskich w Rzymie.

4. Zaproszenie do synergii w dziełach i pismach L. J. Dehona. Katolickie formy zrzeszania się jako chrześcijańska odpowiedź na społeczne problemy epoki

U końca XIX wieku katolicyzm społeczny jawi się jako protagonista działania zjednoczonego wokół dobra wspólnego ukazując je jako typowo chrześcijańska odpowiedź na nowożytny indywidualizm społeczno-ekonomiczny prowadzący do wyzysku i niesprawiedliwości społecznej. Ojciec Dehon zasłuchany w nauczanie społeczne papieża Leona XIII staje w jednej linii z postaciami swej epoki (A. de Mun, R. de La Tour du Pin, M. Sangnier, G. Toniolo, A. Pottier), które podkreślały wspólnotę jako chrześcijańską drogę do Społecznego Królowania Serca Jezusa, poprzez ukorzenienie w społeczeństwie sprawiedliwości, miłości i pokoju, prawdy, dobra i solidarności. Korzystając z doświadczeń epoki, przygotowuje szeroki program zrzeszeń, jednocześnie inspirując nas dziś do podkreślania, iż synergia jest drogą właściwą dla Kościoła, a przez to również historycznie skuteczna.

ks. mgr lic. Jakub Bieszczad SCJ
sercanin z Polski, ur. 1986 roku w Dębicy, wyświęcony na kapłana w 2012, doktorant Wydziału Historii i Dóbr Kulturalnych Kościoła na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, specjalista studiów dehoniańskich i współpracownik Centrum Studiów Dehoniańskich w Rzymie, członek Włoskiego Stowarzyszenia Profesorów Historii Kościoła (AIPSC) oraz Francuskiego Stowarzyszenia Współczesnej Historii Chrześcijaństwa (AFHRC).

Zgłoszenia

Szczegóły

Data:
3 maja
Godzina:
10:00 - 12:30
Kategoria Wydarzenie:

Podziel się wiadomością, poinformuj innych!