2006 nr 4

Léon Harmel (1829-1915). Przedsiębiorca wierny Bogu i robotnikom

Autor | Dodano 15 grudnia 2006

W wieku 25 lat Léon Harmel obejmował po swoim ojcu zarząd przędzalnią w Val-des-Bois w północnej Francji. Wchodził w życie z zapałem i ufnością młodego człowieka, z kapitałem otrzymanego w domu katolickiego wychowania oraz przeświadczeniem, że może i powinien służyć innym ludziom jako przedsiębiorca. Po ponad 60 latach zarządzania firmą umierał ze świadomością, iż nie zmarnował swojej szansy.

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT, O. Dehon

Reguła św. Benedykta wskazówką dla współczesnych przedsiębiorców

Autor | Dodano

Reguła św. Benedykta z Nursji, przeznaczona pierwotnie tylko dla zakonników, jest obecnie aktualną przesłanką organizacji pracy i zarządzania w całym świecie. Dokument ten jest oparty na Ewangelii, nauczaniu Kościoła i rozsądku. Zasady jego są proste i może dlatego genialne w swej wymowie. Już w części wstępnej zaleca on zakonnikom trzy zasady: posłuszeństwo, modlitwę i pracę.

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT

Powołanie chrześcijańskie i zaangażowanie w sprawy świata

Autor | Dodano

Jednym z najpilniejszych problemów, które stoją dzisiaj przed Kościołem i przed każdym chrześcijaninem, jest kwestia przekonującego uzasadnienia teologicznego potrzeby i wartości zaangażowania społecznego, kulturowego i politycznego ze strony wierzącego, a w konsekwencji natury, stopnia i sposobów włączenia wiary w rzeczywistości ziemskie.

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT

Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorców

Autor | Dodano

Oprócz czysto ekonomicznych, niewątpliwie potrzebnych i ważnych, funkcji przedsiębiorcy wskazuje się, szczególnie w ostatnim okresie, na tzw. funkcje społeczne. Mówi się o społecznej odpowiedzialności, która każe przedsiębiorcy mieć na uwadze także dobro osób i grup związanych z przedsiębiorstwem, a nie będących jego właścicielami. Do tych grup należą kierownicy, klienci, dostawcy, pracownicy i społeczności lokalne, tzw. interesariusze.

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT

Sprzedawcy

Autor | Dodano

W pewnej firmie dwa zespoły sprzedażowe silnie konkurowały ze sobą. Ba, była to zaciekła rywalizacja, walka na noże. Skąd taka zawziętość wśród ludzi bądź, co bądź z jednej firmy?

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT

Historia jednego „królika”

Autor | Dodano

Opowiem Państwu dzisiaj kolejną historię o relacjach między pracodawcą i pracownikiem widzianą oczyma jednego „królika”.

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT

„ABC psychologii komunikacji”

Autor | Dodano

Książka Elżbiety Sujak, lekarza psychiatry, neurologa, a nade wszystko praktyka – osoby od wielu lat prowadzącej kursy psychologii komunikacji, zwięźle prezentuje podstawy, logikę, czy też filozofię psychologii komunikacji.

Kategorie: 2006 nr 4, Biuletyn TALENT, Dobra książka

© 2011 Duszpasterstwo Talent. All rights reserved.