Nad moralnymi aspektami odpowiedzialności ludzi biznesu zastanawiali się w Krakowie uczestnicy konferencji zorganizowanej wspólnie – już po raz trzeci – przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II (UPJPII ) i sercańskie Duszpasterstwo TALENT. Na spotkanie w gościnnych progach krakowskiego seminarium duchownego przybyło 17 maja około stu przedsiębiorców, pracodawców i studentów, którzy wysłuchali czterech wykładów i dwóch dyskusji panelowych.

Uczestników konferencji uderzała różnorodność spojrzeń na wydawałoby się jednoznacznie określony temat. „Moralna odpowiedzialność ludzi biznesu” to nie tylko wypełnianie zobowiązań wynikających z poszanowania godności osobowej pracowników i obowiązujących przepisów prawnych. Jak podkreśliła w swej wypowiedzi Małgorzata Felicka – bizneswoman z Warszawy – jej odpowiedzialność to troska o dobrą atmosferę w firmie, przekazywanie kompetencji (odpowiedzialność za odpowiedzialność pracowników) i system kontroli (odpowiedzialność za uczciwość). Inny przedsiębiorca, Marek Świeży z Gdowa, stwierdził, iż ważnym elementem jego moralnej odpowiedzialności jest szanowanie wolności pracowników oraz umożliwianie młodym odbywanie stażów i kształcenie się. Tadeusz Augustyn, lekarz i dyrektor szpitala, w swojej refleksji wskazał na szczególne moralne dylematy pojawiające się na styku medycyny i biznesu. Pozostali uczestnicy panelu dyskusyjnego – ks. Jacek Stryczek, dr hab. Ryszard Zajączkowski i Janusz Gumularz – mówili o społecznej odpowiedzialności organizatorów życia gospodarczego w Polsce.

Wykłady i dyskusje panelowe poprzedziło krótkie wystąpienie metropolity krakowskiego ks. kard. Stanisława Dziwisza, który patronuje konferencjom organizowanym przez UPJPII i TALENT. Następnie swoje referaty wygłosili ks. dr hab. Bogdan Zbroja, ks. dr hab. Jan Żelazny, ks. dr Marek Leśniak i dr hab. Janina Filek z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ks. Zbroja (bliblista) mówił o odpowiedzialności w pierwszych wspólnotach chrześcijańskich. Następnie ks. Żelazny (patrolog), mówiąc o hipotece społecznej u Ojców Kościoła, dał odpowiedź na dwa pytania: co to znaczy, że coś posiadam i co z posiadania wynika. Według Ojców Kościoła dobre używanie rzeczy i dóbr jest najlepszą inwestycją na przyszłość (wieczność). Trzeci prelegent, ks. Leśniak, skupił się – jako moralista – na problemie moralnej odpowiedzialności ludzi biznesu w sytuacji oddzielenia ekonomii od moralności. Wskazał na przypadki braku odpowiedzialności w skali makro i mikro, przypomniał o źródłach moralności czynów ludzkich (przedmiot, intencja, okoliczności) i roli prawidłowo ukształtowanego sumienia w podjęciu odpowiedzialności za siebie i innych (klienci, pracownicy, kontrahenci). Na zakończenie pierwszej części prof. Filek omówiła problem społecznej odpowiedzialności małych firm, podając liczne przykłady z innych państw, w których społeczna odpowiedzialność biznesu jest modna i brana pod uwagę przez klientów i kontrahentów.

Należy również wspomnieć o tym, że konferencje organizowane przez UPJPII i TALENT dają okazję do wspólnej modlitwy. Mszy Świętej w kaplicy seminaryjnej przewodniczył koordynator Duszpasterstwa TALENT ks. Grzegorz Piątek SCJ. W kazaniu wskazał na przykład życia włoskiego ekonomisty i społecznika Giuseppe Toniolo, który niedawno został błogosławionym i może być oficjalnym wzorcem postępowania dla wszystkich zaangażowanych w tworzenie ładu gospodarczego w naszej ojczyźnie.

Sprawny przebieg konferencji był możliwy dzięki animatorom poszczególnych sesji, życzliwej pomocy zarządu i kleryków seminarium krakowskiego oraz ks. Przemysława Króla SCJ i przedsiębiorców z Duszpasterstwa TALENT.

Andrzej Dubyk